V inteligentním domě máte vše plně pod kontrolou. Pomocí telefonu kdykoli vypnete a zapnete spotřebiče, topení, osvětlení či bezpečnostní zařízení. Digitální technologie mohou zvýšit i bezpečnost díky včasnému odhalení škodlivin ve vzduchu nebo snímání pohybu v domě a na zahradě.
1️⃣ Chytrá domácnost topí efektivně
Zapomněli jste vypnout topení a musíte zůstat celý den v zaměstnání? Chytrou domácnost ovládáte dálkově, takže můžete spotřebiče regulovat odkudkoli. S časovým předstihem také rozehřejete radiátory, abyste se vrátili do příjemně vyhřátého bytu.
2️⃣ Pasivita jako dobrá vlastnost
Ačkoli nelze zaměňovat chytré domy a energeticky úsporné pasivní domy, v pasivních domech se často prvky inteligentní domácnosti používají. Pokud hodláte stavět rodinný dům, zaměřte se nejen na prvky chytrých domácností, ale také obecně na co nejmenší energetické ztráty domu. V našich zeměpisných podmínkách potřebuje chytrá domácnost v pasivním standardu vytápět jenom 15 až 20 dní v roce. Takzvaný pasivní dům totiž výborně zužitkuje teplo ze slunce, zapnutých spotřebičů a živých obyvatel. Aktivní vytápění potřebuje jenom v extrémních mrazech, což stojí kolem 4 000 Kč ročně.
3️⃣ Chytré měření spotřeby energií
Například díky digitálnímu přístroji s rádiovým odečtem nemusíte pouštět technika distribuční společnosti do svého soukromí, všechna komunikace proběhne dálkově. Taky dostanete spravedlivější vyúčtování. Měřiče tepla v bytovém domě zaznamenávají, jaký podíl má domácnost na celkové spotřebě, aby nedoplácela na sousedy.
4️⃣ Chytrá domácnost může dosáhnout soběstačnosti
V energetice může chytrá domácnost dosáhnout částečné nebo téměř úplné soběstačnosti. Elektřinu vyrobíte malou sluneční, větrnou nebo vodní elektrárnou, o její akumulaci se pak postará baterie. Elektřina ze solárního zdroje vám také může ohřát vodu v bojleru. Všechny domácí energetické systémy mohou být pochopitelně do chytré domácnosti zapojeny.